Dr Kraśnicki Dariusz
Wrocław, ul. Kmicica 3 mapa
Prosimy o wcześniejszą rejestrację: 601 775 123
e-mail skype

Psychotesty na kat. B

Witam serdecznie, na swojej stronie internetowej podaje Pan, iż przedstawiciele handlowi oraz inni pracownicy prowadzący zawodowo samochód służbowy kat. B są obowiązani wykonywać badania psychotechniczne.

Bardzo poszę o podanie podstawy prawnej dotyczącej tej informacji:
Czyje to rozporządzenie oraz jego numer i artykuł. Powołuje się też Pan na opinię regulującą z łódzkiego WOMP-u. WOMP jest jednostką wykonawczą i kontrolującą a nie ustawodawczą.

Co zatem mają
znaczyć  te "uporządkowania"? Nadmieniam,że nie mamy prawa "naciągać"
pacjenta na koszty tego badania, gdy jego pracodawca nie definiuje w
skierowaniu pracy wymagającej pełnej sprawności psychofizycznej.
Pozdrawiam. Renata

  • To, że pracodawca nie definiuje np pracy dekarza jako na wysokości powyżej 3 metrów, pracy kierowcy kat b czy operatora wózka widłowego jako wymagającej pełnej sprawności psychofizycznej itp, to wcale nie oznacza,że ona taką nie jest> Na stronie Instytutu Medycyny Pracy /nie WOMP-u w  Łodzi/ są wyraźne wytyczne dla lekarzy, a czy dany lekarz chce się do nich stosować czy nie, to już nie moja sprawa,.
  • Te same Wytyczne Konsultanta Krajowego w sprawie psychotestów kat. B poprzez link. Zachęcam do poszerzenia swojej wiedzy.

 

Podziel się:

#1 Odp: Psychotesty na kat. B

Tomasz, <E-Mail> / 24 Lipiec 10  
avatar

Witam, chciałbym się dowiedzieć, czy Prezes firmy

(Prezes nie jest pracownikiem firmy) poruszający się samochodem służbowym jest również zobowiązany poddać się badaniom psychotechnicznym? Nie bardzo jest to jasne. Z góry dziękuję.

Odpowiedź
Jeżeli to robi w ramach własnej działalności to nie potrzebuje, ale mimo wszystko radziłbym mieć zrobione.

[ Powtórz (0) ]

#2 Odp: Psychotesty na kat. B

a, <E-Mail> / 17 Styczeń 15  
avatar

Mała uwaga: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców (Dz.U. 2014 pozycja 949) nic nie mówi p obowiązku wykonywania psychotestów przy kategorii B, następuje zatem powrót do normalności i nie są już robione żadne psychochotesty czy olśnienie przy badaniach okresowych pracowników nie pracujących w zawodzie kierowcy. Przynajmniej w firmach które znają przepisy.

[ Powtórz (0) ]

Napisz komentarz

O autorze

Dr Kraśnicki Dariusz

ul. Kmicica 3, Wrocław

 

Prosimy o wcześniejszą rejestrację: e-mail

lub tel. 601 775 123

Pytania? Opinie?