Dr Kraśnicki Dariusz
Wrocław, ul. Kmicica 3 mapa
Prosimy o wcześniejszą rejestrację: 601 775 123
e-mail skype

Brak widzenia obuocznego

Brak widzenia obuocznego /najczęściej wrodzony lub pourazowy/ jest najczęstszą przyczyną dyskwalifikacji z powodów zdrowotnych dla kierowców ciężarówek, autobusów lub motocykli czy taxi.

 • Z reguły osoby te są na wstępie odrzucane przez lekarza okulistę, ale również przez psychologa  podczas badań psychotechnicznych na stereometrze.

  Widzenie przestrzenne jest jednym z warunków bezpiecznego poruszania się po drodze, szczególnie dla kierowców jeżdżących ciężkim sprzętem /ciężarówki czy autobusy/.

  Aby otrzymać prawo jazdy,test na widzenie przestrzenne muszą przejść kierowcy kategorii A C D i wyższych.

  • Brak widzenia stereoskopowego dyskwalifikuje wszystkich kierowców zawodowych kat C D w rozumieniu ustawy o transporcie drogowym [wszystkich jeżdżących ciężarówkami i autobusami]

  Widzenie przestrzenne u kierowców aut służbowych

   

   Wada widzenia przestrzennego - kierowca taxi - również nie może jeździć zawodowo

   Brak widzenia przestrzennego dyskwalifikuje również kierowców pojazdów uprzywilejowanych, instruktorów i egzaminatorów nauki jazdy- nawet tylko z prawem jazdy Kat B

   • Zez brak widzenia obuocznego - dyskwalifikuje  wszystkie grupy kierowców wymienionych wyżej.

   Widzenie stereoskopowe jest sprawdzane przez okulistę oraz psychologa za pomocą różnych testów na widzenie obuoczne - np stereometr, test muchy i wiele innych.

   Stereoskopowe widzenie

   Badanie okulistyczne widzenie obuoczne jest obowiązkowym elementem badania kandytata na kierowcę.

   Niedowidzenie jednego oka a prawo jazdy - w zasadzie dopuszczalne tylko przy kategorii B - amatorskie prawo jazdy / i wyklucza pod pewnymi warunkami prowadzenia tego pojazdu jako pracownik przedstawiciel handlowy.

   Badania psychotechniczne dla kierowców zawodowych/często kat B/, mających problem z widzeniem stereoskopowym, z reguły kończą się orzeczeniem negatywnym !!

   Podziel się:

   #1 Odp: Brak widzenia obuocznego

   frydel, <E-Mail> / 31 Marzec 09  
   avatar

   Mam pytanie mój mąż jest kierowcą zawodowym ciężarówki miał wypadek drogowy nie z jego winy.

   Nie przeszedł badań u okulisty w wojewódzkim ośrodku odwoławczym medycyny pracy w Sosnowcu. Następne badanie wyznaczyli za 4 lata. Czy jest jakaś możliwość, aby mógł starać się wcześniej o odzyskanie prawo jazdy na ciężarówki.

   Odpowiedź
   Raczej mała - WOMP-y badają bardzo solidnie

   [ Powtórz (0) ]

   #2 Odp: Brak widzenia obuocznego

   Widzenie obuoczne, <E-Mail> / 5 Styczeń 11  
   avatar

   Szanowny Panie doktorze
   Bardzo proszę o wskazówki dotyczące prac dla osób widzących na jedno
   oko, jakie konkretnie zawody mogą wykonywać , gdyż nie mogę się tego
   nigdzie dowiedzieć.
   Z góry dziękuję za odpowiedź.

   Nie zależy to od nazwy stanowiska lecz faktycznych narażeń czy zagrożeń
   Nie ma jednego aktu prawnego, który by rozwiązywał ten problem

   [ Powtórz (1) ]

   #3 Badanie wzroku do prawa jazdy.

   Boczar, <E-Mail> / 3 Luty 11  
   avatar

   Witam.Miałam terminowe prawo jazdy i niestety termin badań na prawo jazdy minął.Co mam w tej sytuacji zrobić?

   [ Powtórz (1) ]

   #4 Odp: Brak widzenia obuocznego

   KOLANIAK, <E-Mail> / 30 Grudzień 11  
   avatar

   OSIEM LAT JEZDZILEM TRAMWAJEM I NA KOLAJNYCH BADANIACH OKRESOWYCH OKAZALO SIE ZE MAM BRAK WIDZENIA OBUOCZNEGO , ZAWSZE MIALEM PROBLEM Z "PATYCZKAMI " ALE OKULISTKA TWIERDZILA ZE NA TRAMWAJ MOZE TAK BYC , TA OSTATNIA POTRAKTOWALA MNIE JAK KIEROWCE ZAWODOWEGO I POMOGLO ZE TRAMWAJ TO NIE TIR CZY AUTOBUS OCZYWISCIE NIE PODBILA MI ZDOLNOSCI CZY MIALA RACJE ? CZY MAM SIE ODWOLYWAC ?

   [ Powtórz (1) ]

   #5 Odp: Brak widzenia obuocznego

   Kuchta, <E-Mail> / 14 Marzec 12  
   avatar

   witam, podczas badań wysokościowych na badaniu pryzmatem wyszło że mam brak obuocznego widzenia natomiast badanie w pracowni psychtechnicznej na stereometrze przechodzę bez problemu czy w takim wypadku mogę pracować w charakterze instruktora nauki jazdy??

   [ Powtórz (1) ]

   #5.1 Odp: Odp: Brak widzenia obuocznego

   Brzezinska, <E-Mail> / 18 Listopad 20  
   avatar

   Czy z brakiem widzenia obuocznego mogę pracować jako instruktor prawa jazdy kat B? Psyhotesty przeszłam bez problemu.

   [ Powtórz (0) ]

   #6 Odp: Brak widzenia obuocznego

   Ludwik, <E-Mail> / 30 Maj 12  
   avatar

   Prawo jazdy kategorii B posiadam już 13 lat. Ale dłuższego czasu marzy mi się prawo jazdy kat. A. Okulista zawsze mówił , że jako jednooczny nigdy nie dostanę pozwolenia od jednej z lekarek dowiedziałem się ze w zdrowe oko może mi wpaść mucha i stworze zagrożenie na drodze(bzdura bo od tego jest kask). Ale dokopałem się do czegoś takiego i może to być coś co może mi pomóc ?.
   A więc
   DYREKTYWA 2006/126/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
   z dnia 20 grudnia 2006 r.
   w sprawie praw jazdy
   http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:403:0018:0060:PL:PDF
   Do której Polska z racji tego, że jest członkiem UE powinna się stosować.
   Cytat z niej który najbardziej będzie nas interesował:
   "ZAŁĄCZNIK III
   MINIMALNE WYMAGANIA DOTYCZĄCE FIZYCZNEJ I PSYCHICZNEJ ZDOLNOŚCI DO KIEROWANIA
   POJAZDAMI O NAPĘDZIE SILNIKOWYM
   DEFINICJE
   1. Do celów niniejszego załącznika kierowców klasyfikuje się w dwóch grupach:
   1.1. Grupa 1:
   kierowcy pojazdów kategorii A, A1, A2, AM, B, B1 i BE.
   1.2. Grupa 2:
   kierowcy pojazdów kategorii C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 i D1E
   WZROK
   6. Wszystkie osoby ubiegające się o prawo jazdy poddają się właściwemu badaniu w celu upewnienia się, czy posiadają one odpowiednią ostrość widzenia do kierowania pojazdami o napędzie silnikowym. W przypadku wątpliwości co do odpowiedniej zdolności widzenia osoby ubiegającej się o prawo jazdy, osoba taka poddaje się badaniu przez właściwy organ medyczny. Podczas takiego badania zwraca się szczególną uwagę na: ostrość widzenia, pole widzenia, widzenie w półmroku oraz na postępujące wady wzroku.
   Do celów niniejszego załącznika soczewek wewnątrzgałkowych nie uważa się za soczewki korekcyjne.
   Grupa 1:
   6.1. Osoby ubiegające się o prawo jazdy lub o przedłużenie terminu jego ważności muszą wykazać się obuoczną ostrością widzenia, w razie konieczności — przy zastosowaniu soczewek korekcyjnych, wynoszącą przynajmniej 0,5 dla obu oczu naraz. Praw jazdy nie wydaje się ani nie przedłuża się okresu ich ważności, jeżeli podczas badań lekarskich okazuje się, że poziome pole widzenia wynosi mniej niż 120o, z wyjątkiem przypadków wyjątkowych, należycie uzasadnionych na podstawie przychylnej opinii lekarskiej i pozytywnego wyniku egzaminu praktycznego, lub gdy okazuje się, że dana osoba posiada inną wadę wzroku, która mogłaby zagrażać bezpiecznej jeździe. W przypadku wykrycia lub zgłoszenia postępującej wady wzroku prawo jazdy może zostać wydane lub jego okres ważności może zostać przedłużony, z zastrzeżeniem, że osoba ubiegająca się o to podda się regularnemu badaniu przez kompetentny organ medyczny.
   6.2. Ostrość widzenia u osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy lub o przedłużenie okresu jego ważności, u których występuje całkowita utrata możliwości widzenia na jedno oko, albo u osób widzących wyłącznie za pomocą jednego oka (np. w przypadku diplopii), musi wynosić przynajmniej 0,6, w razie konieczności z zastosowaniem soczewek korekcyjnych. Właściwy organ medyczny musi poświadczyć, że osoba dana widzi na jedno oko przez wystarczająco długi czas, aby umożliwić dostosowanie, a pole widzenia na to oko jest prawidłowe.
   "
   Najbardziej interesujący jest pkt 6.2 jeżeli się mylę to niech Pan mnie poprawi ale wynika z niego, że musi być sprawne jedno oko aby dostać prawko na A i B
   Prawnikiem nie jestem ale jeżeli dobrze kombinuje to prawo polskie powinno być dostosowane do unijnego.
   Była też DYREKTYWA KOMISJI 2011/94/UE
   z dnia 28 listopada 2011 r.
   zmieniająca dyrektywę 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw jazdy ale nie zmieniła pkt cytowanych wyżej. Czy jest szansa na moje prawko kat A ?
   Pozdrawiam

   [ Powtórz (1) ]

   #6.1 Odp: Odp: Brak widzenia obuocznego

   Mateusz Pępkowski, <E-Mail> / 13 Sierpień 23  
   avatar

   Kilka lat temu podczas badań na kat b zostało mi odebrane kat A z braku widzenia obuocznego. Czy jest szansa na odzyskanie tego prawa jazdy. Jeśli tak jak to najlepiej zrobić. Nadmienię że wcześniej posiadałem to prawo jazdy i czynnie z niego korzystałem. Obecnie z 125. Brak prawa jazdy A bardzo mnie ogranicza. Brak możliwości wyjazdu za granicę. A jest tyle pięknych tras na motocykl.

   [ Powtórz (0) ]

   #7 Odp: Brak widzenia obuocznego

   seba, <> / 30 Grudzień 14  
   avatar

   Przez kilka lat byłem kierowcą autobusów miejskich w Wielkiej Brytanii i z powodzeniem jeździłem zupełnie bezwypadkowo, prawo jazdy brytyjskie wydane na o ile pamiętam 25 lat bez konieczności międzybadań lekarskich. Wróciłem do tego naszego dzikiego kraju, poszedłem jeździć autobusami miejskim w Krakowie i tu pierwszy zonk, trzeba mieć badania psychotechniczne (nic takiego w GB nie ma),

   które dostałem na 3 lata bo mam problem z widzeniem złudzeń w postaci motylków na kartce i innych bredni, słupki też są problemem, ale tylko na starych sprzętach, bo na nowoczesnych dużych i zdalnie obsługiwanych - zero problemu. Zawsze wydawało mi się że zdrowy to ten co jednak nie widzi złudzeń optycznych. Mniejsza o to, okres 3 lat minął i kolejny zonk - teraz już mi nie chcieli przedłużyć badań, choć nic się nie zmieniło w moim wzroku na gorsze. Oczywiście nie miałem żadnych stłuczek, wypadków itp -

   gdzie tu jest logika??? Jakim prawem ktoś sobie uzurpuje że widzi lepiej ode mnie bo mam widzieć złudzenia w zeszycie? Teraz mam zamiar robić licencję pilota samolotu, ale nie w tym chorym kraju, bo tu znów będą mi motylki w zeszycie pokazywać, w GB tego nie ma, przynajmniej na pilota amatora tj klasa 2, bo być może na zawodowego klasa 1 jest taki wymóg, ale u nas jest nadgorliwość tak czy inaczej.

   Cena licencji praktycznie taka sama. To jest kolejny przykład, że niepotrzebnie wróciłem do tego dzikiego kraju i coraz częściej odnoszę wrażenie, że patriota to jednak idiota.

   [ Powtórz (0) ]

   #8 Petycja Brak widzenia obuocznego

   Bilko7, <E-Mail> / 25 Maj 16  
   avatar

   Petycja o rozpatrzenie braku obuoczności.

   http://www.petycje.pl/petycja/11620/stop_dyskryminacji_-_zmiana_zasad_wydawania_orzeczen_dla_pracownikow_bez_widzenia_przestrzennego.html

   [ Powtórz (0) ]

   #9 Odp: Brak widzenia obuocznego

   Smoliński, <E-Mail> / 3 Marzec 17  
   avatar

   Witam p. doktorze mam problem z widzeniem obuocznym na badaniach u okulisty wszystko było w porządku na badaniach psychologicznych badania ruchowe czas reakcji uwagi są w porządku i nie przeszedłem przez test na widzenie stereoskopowe czy moge jezdzic na wózku widłowym

   [ Powtórz (0) ]

   #10 Odp: Brak widzenia obuocznego

   Andrzej, <E-Mail> / 29 Październik 17  
   avatar

   Dzień dobry jakie zawody mogę wykonywać bez widzenia obuocznego dodam że niemam zadmych studiów jakiej pracy fizycznej bym się nie podjoł to z miejsca dyskwalifikuje mnie ten brak widzenia obuocznego czy jeśli niema dla mnie odpowiedniego zawodu to mam szansę na orzeczeni o niepełnosprawności jestem załamany proszę o pomoc

   [ Powtórz (0) ]

   Napisz komentarz

   O autorze

   Dr Kraśnicki Dariusz

   ul. Kmicica 3, Wrocław

    

   Prosimy o wcześniejszą rejestrację: e-mail

   lub tel. 601 775 123

   Pytania? Opinie?