Dr Kraśnicki Dariusz
Wrocław, ul. Kmicica 3 mapa
Prosimy o wcześniejszą rejestrację: 601 775 123
e-mail skype

Badania kierowcow zawodowych

Dzień dobry Panie doktorze,

Firma w której pracuję zatrudnia pracowników zatrudnionych na stanowisku kierowcy bądź na innym stanowisku (np. elektromontera) pełniącym obowiązki kierowcy. Pracownicy ci wykonują przewozy drogowe (przewozy na potrzeby własne).

Pracownicy ci uzyskali prawo jazdy kat. C w określonym czasie i w związku z tym w terminie określonym w ustawie o transporcie drogowym muszą dokonać wymiany prawa jazdy na nowe (z odpowiednim wpisem), jeśli wykonują przewóz drogowy. Aby uzyskać wymianę i wpis, wymagane są m.in. badania lekarskie.

Czy lekarz (uprawniony) wystawia zaświadczenie (czy orzeczenie ?- nie wiem, czym to się różni i jakie to ma znaczenie) w oparciu o przepisy kodeksu pracy czy w oparciu o przepisy kodeksu drogowego (prawa o ruchu drogowym), które następnie jest przedkładane w odpowiednim Wydziale Komunikacji. Czym to badanie lekarskie różni się od okresowego badania lekarskiego jako pracownika w firmie.

Podaję jeszcze taki przykład:
Dwóch różnych pracowników posiada prawo jazdy kat. C. Jeden prowadzi dźwig samochodowy (urządzenie zabudowane na stałe na podwoziu samochodu ciężarowego) więc nie musi wymieniać prawa jazdy (nie wykonuje transportu drogowego) a drugi samochód ciężarowy i ten z uwagi na wykonywanie transportu drogowego rzeczy musi mieś prawo jazdy z odpowiednim wpisem.


<


Mam nadzieję, że wideo powyżej nieco wyjaśni sprawę.

Podziel się:

#1 Odp: Badania kierowcow zawodowych

Maslany Danuta, <E-Mail> / 11 Październik 10  
avatar

Witam.Jestem lekarzem medycyny pracy.Mam problem czy na badania psychotechniczne kierowców zgłaszających się na badania okresowe kat B np przedstawiciel handlowy kieruje lekarz medycyny pracy czy pracodawca?

Jest to konsultacja dla lekarza medycyny pracy na tej samej zasadzie co np okulista czy inna. Trzeba jednak przyznać, że spotkałem się również z samodzielnym kierowaniem przez pracodawców.

[ Powtórz (0) ]

Napisz komentarz

O autorze

Dr Kraśnicki Dariusz

ul. Kmicica 3, Wrocław

 

Prosimy o wcześniejszą rejestrację: e-mail

lub tel. 601 775 123

Pytania? Opinie?