Dr Kraśnicki Dariusz
Wrocław, ul. Kmicica 3 mapa
Prosimy o wcześniejszą rejestrację: 601 775 123
e-mail skype

Samochód służbowy kat. B psychotesty

Samochód służbowy kat. B psychotesty Dzień dobry!

pracuję jako przedstawiciel handlowy, prawo jazdy kategorii B. Czy pracodawca może wymagać psychotestów dla takiego charakteru pracy, jak wiem nie ma na to przepisu tylko" rozporządzenie".

 

 • Mam 2 różne wykluczające się opinie z dwóch NZOZ z lekarzami  medycyny pracy/ medycyna pracy Wrocław /. Dziękuje Marek

Odpowiedź-Wiodącym aktem prawnym jest tutaj Kodeks pracy i jego akty wykonawcze.

 • Należy też uwzględnić wskazówki/wytyczne metodyczne Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi

  • Przed opublikowaniem wytycznych interpretacje lekarzy medycyny pracy były różne :
  • jeżeli praca tego przedstawiciela handlowego została zakwalifikowana jako wymagająca pełnej sprawności psychofizycznej, to psychotesty [badania psychotechniczne] wchodziły w zakres badania profilaktycznego.
  • równocześnie lekarz mogł zlecić psychotesty dla kierowców, jako konsultację do swojego badania, jeżeli uważał, że jest to konieczne dla stwierdzenia zdolności do pracy jako przedstawiciel handlowy

   

   Problem przedstawicieli handlowych, doradców klienta itp - pracowników używających samochód służbowy kategorii B [ do 3,5 tony] wiązał się z mało precyzyjnym powiązaniu Kodeksu pracy oraz Ustawy o Transporcie Drogowym [gdzie ta grupa jest pominięta].

   • Stwarzało to pole do dużej dowolności interpretacji tych przepisów zarówno przez lekarzy jak i pracodawców wydających skierowania na badania okresowe[ gdzie powinna być pełna informacja oceniająca zagrożenia i narażenia na stanowisku pracy].
   • Według wskazówek metodycznych Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi [ dr Wągrowska Koski - konsultant krajowy medycyny pracy] od pracownika zatrudnionego jako kierowca kat. B wymagana jest pełna sprawność psychofizyczna, z czego jasno wynika obowiązek wykonania psychotestów przy badaniu wstępnym.

    

   • Prywatnie uważam, że jest to norma zakresu badań, którą należy stosować.
   • Przy następnej nowelizacji ustawy o służbie medycyny pracy i jej aktów wykonawczych [ 2009 r] ta sprawa ma być jednoznacznie uregulowana.

    

    

    

   Witam serdecznie, Przeczytałem w serwisie, że psychotesty przy kat. B są wymagane na stanowisku przedstawiciela handlowego.

   Dziś byłem w medycynie pracy na badaniach wstępnych i taki test wykonałem. Mój pracodawca mnie natomiast wyśmiał i powiedział, że nie zwróci mi ani jednej złotówki za to badanie. Bardzo proszę o informację jaka jest podstawa prawna obowiązkowego badania, tak abym miał agrumenty do dyskusji z pracodawcą.

   Pozdrawiam serdecznie, Paweł

   Podziel się:

   # Odp: Samochód służbowy kat. B psychotesty

   chudy, <in-mario@o2.pl> / 3 Wrzesień 12  
   avatar

   jestem na pół etatu jako kietrowca w urzędzie- czy musze robić psychotesty bo mnie lekarz skierowal a wczesniej nie robilem?

   Napisz komentarz

   O autorze

   Dr Kraśnicki Dariusz

   ul. Kmicica 3, Wrocław

    

   Prosimy o wcześniejszą rejestrację: e-mail

   lub tel. 601 775 123

   Pytania? Opinie?