Dr Kraśnicki Dariusz
Wrocław, ul. Kmicica 3 mapa
Prosimy o wcześniejszą rejestrację: 601 775 123
e-mail skype

Jak przejść badania po zabraniu prawa jazdy

Jak przejść badania po zabraniu prawa jazdy ?

 

Jak przejść badania po zabraniu prawa jazdy

Coraz częściej kierowcy są kierowani na przymusowe badania psychologiczne oraz lekarskie. Sytuacje to są najczęściej związane z popełnieniem różnych wykroczeń drogowych oraz jazdą pod wpływem alkoholu.

Bardzo często zawiadomienie do Starosty składają lekarze badający kierowców w trakcie badań okresowych lub przed kursami instruktora nauki jazdy itp. Przyczyną jest tutaj zły lub wątpliwy stan zdrowia badanego. Wychodzą różne choroby, będącem przeciwwskazaniem do otrzymania prawka, często nie leczone od lat!!

Często kierowca ma dobre mniemanie o swoich predyspozycjach zdrowotnych /braku uzależnienia alkoholowego itp i przychodzi do lekarza w dobrej wierze licząc, że jakoś się uda/.

 • Niestety, lekceważące podejście do tych badań [szczególnie odbywających się w w Wojewódzkich Ośrodkach Medycyny Pracy] kończy się zabraniem prawka i wszystkimi konsekwencjami z tymi związanymi.

Sytuacje związane z badaniami podzieliłbym na 3 okoliczności

 1. Tylko badanie psychologiczne [psychotechniczne]
 2. Tylko badanie lekarskie [ w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy]
 3. Badanie psychotechniczne i lekarskie [ pracownia uprawniona oraz wojewódzki ośrodek medycyny pracy].

Skierowanie tylko na psychotesty jest związane z tzw 24 punktami karnymi lub jazdą pod wpływem alkoholu/stanie nietrzeźwości. Podstawowe wskazówki przedstawiam poniżej

   

 • Dopasowanie okularów i wizyta u okulisty- szczególnie dotyczy to osób starszych lub tych, które wymagają korekcji wzroku, a nie były u okulisty kilka lat. Niestety na stereometrze wychodzą wszystkie nieskorygowane wady wzroku
 • Przyjście na badania wypoczętym. Badania wychodzą fatalnie, jeżeli kierowca jest zmęczony.
 • Wizyta u diabetologa i kardiologa - tylko kierowcy z cukrzycą lub nadciśnieniem. Nieuregulowana cukrzyca powoduje problemy jak wyżej
 • Odradzam raczej pracownie psychologiczne przy wojewódzkich ośrodkach medycyny pracy lub te wskazane przez policję. Z mojego doświadczenia wynika, że poza najwyższą ceną, kierowca ma zdecydowanie mniejsze szanse na pozytywny wynik badań.
 • Warto popytać znajomych lub poszukać w internecie aby nie było dramatu [ np kierowca zawodowy], kiedy zabierają prawo jazdy.
 • Po negatywnym orzeczeniu z urzędu powiadamiana jest inspekcja transportu drogowego lub wydział komunikacji a szanse na przejście badań odwoławczych jest małe !!
 • Odradzam stanowczo badania psychotechniczne w innej pracownii, bez poinformowania o tym psychologa, że uzyskaliśmy wcześniej orzeczenie negatywne!! Nie każda pracownia ma uprawnienia odwoławcze. Takie pozytywne orzeczenie będzie zakwestionowane przez wydział komunikacji !!

Ad 2 - Tylko badania lekarskie w WOMP /Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy/

Nie mamy tutaj większego wyboru, ponieważ tylko tam możemy się zgłosić

 • Obowiązują wszystkie porady co do konsultacji lekarskich jak wyżej. Roli okulisty oraz prawidłowego poziomu cukru raczej trudno przecenić.
 • Osobom z problemem alkoholowym /narkotykowym radzę wizytę u psychologa lub psychiatry oraz objęcie leczeniem. Zaświadczenie z takiej poradni jest czynnikiem pozytywnym w późniejszym orzekaniu.

Zdecydowanie przestrzegam, przed przyjściem na badania pod wpływem alkoholu / lub tzw wczorajszy/ lub narkotyków !!

Jest to problem dla wielu osób, które /szczególnie w poniedziałek przychodzą wczorajsze lub nawet po pijaku/ i nie za bardzo rozumieją roli alkoholu i bezpiecznej jazdy. Chętnie przyznają się do jego spożywania, a jeszcze chętniej "prawdują się", że to tylko kilka piw na grillu co tydzień, parę drinków przed snem lub rozładowania stresu itp.

 • Naiwne tłumaczenia, że wypaliło się tylko jednego skręta od roku, akuratnie na 3 dni przed badaniem na obecność metabolitów w moczu, nie pomogą w niczym.
 • To samo dotyczy przysłowiowego jednego piwa, szczególnie jeżeli skierowanie było "za alkohol".

Ad 3. Badania psychologiczne i lekarskie.Oprócz wszystkich porad wyżej wymienionych polecam najpierw

 • Zrobić psychotesty w pracownii, nie związanej z wojewódzkim ośrodkiem medycyny pracy.

  Reasumując, musisz zdać sobie sprawę z tego, że w przypadku poważnych problemów ze swoimzdrowiem lub stanem psychicznym nawet najlepsze porady /jak przejść badania po zabraniu prawa jazdy/ niewiele pomogą.

  • Tym nie mniej, osoby które przez przypadek zostały skierowane na badania i nie powtórzą pewnych zachowań [jazda po pijaku, 24 punkty itp] mogą z nich coś skorzystać,

  Poniżej przykład negatywnego orzeczenia lekarskiego WOMP:

  Dzień dobry!!!!!!!
  Mam takie pytanko, jeżeli Wojewódzki Ośrodek Medycyny  Pracy wystawia orzeczenie negatywne, to czy jest warto się odwoływać ?

  Czy po odbyciu kary od nowa się podać badaniu? Złapali mnie po pijanemu i gdzie ja mam
  się kierować później z góry bardzo dziękuję .

  • Można się odwołać do Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, jeżeli jesteśmy naprawdę przekonani, że był to chwilowy problem zdrowotny.

   

  Zadaj pytanie poprzez komentarz . Odpowiedzi udzielamy na stronie internetowej lub poprzez e-mail w przypadku takiej prośby.

  Jak przejść badania po zabraniu prawa jazdy ?

  Pytanie

  @Przystąpiłem do badania psychologicznego i uzyskałem wynik negatywny, odwołałem się i również otrzymalem wynik negatywny. Pani psycholog powiedziała, że mój wynik jest wystarczajacy, jak i niewystarczający i dała ocenę negatywną.

  Czy ja mogę iść do innej instytucji i powtórzyć badanie, bo nie wiem, co mam robić

  Prosze o odpowiedź i pomoc dziekuję.

  • Niestety poza drogą sądową nie ma innej instytucji odwoławczej w Pana przypadku.

  P.S.

  Od 19 stycznia 2013 roku psychotechniczne badania odwoławcze odbywają się tylko w pracowniach wojewódzkich ośrodków medycyny pracy. Zmniejszyło to drastycznie szanse na przejście badań po utracie prawa jazdy za wykroczenia drogowe lub jakiegolweik inne będące przyczyną skierowania.

   Podziel się:

   # Odp: Jak przejść badania po zabraniu prawa jazdy

   MPM, <mpm84@interia.eu> / 29 Grudzień 13  
   avatar

   Witam. Przedstawię swoją sytuację aby przybliżyć zainteresowanym sytuację w jakiej się znaleźli. Zostałem zatrzymany podczas rutynowej kontroli. Okazało się, że byłem jeszcze na kacu. Alkomat pokazał 0.29 mg/l w wydychanym powietrzu (przestępstwo). Policjant zabrał prawo jazdy, ale że miałem kierowcę w aucie mogliśmy jechać do domu. Następnego dnia musiałem zgłosić się na komendę. Dostałem dwie możliwości do wyboru. Zgodzić się na warunki prokuratora, do którego w międzyczasie zadzwonił funkcjonariusz i przyznać się do winy albo nie przyznawać się, co powodowałoby skierowanie sprawy do sądu. Pani prokurator zaproponowała 1200 zł grzywny + 500 zł na fundusz ofiar poszkodowanych w wypadkach + 210 zł kosztów postępowania. Dodatkowa zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres jednego roku. Zgodziłem się na te warunki. Zapłaciłem te niespełna 2000 zł i czekałem na odbiór prawa jazdy. Po około 3 m-cach otrzymałem pismo ze Starostwa o wszczęciu wobec mnie postępowania dotyczącego skierowania mnie na badania psychologiczne i lekarskie. Po miesiącu przyszło oficjalne skierowanie na badania psychologiczne i lekarskie w WOMP. Badania psychologiczne postanowiłem wykonać w prywatnej Pracowni Badań Psychologicznych. Wolałem tego nie robić WOMPie. Na dzień dobro 140 zł za wykonanie badań. Badanie rozpoczęło się od wywiadu. Pani psycholog wypytuje o wszystko, m.in. "jak często pijesz, ile, kiedy ostatnio urwał ci się film, kiedy ostatnio zwracałeś po piciu" - bardzo niemiłe doświadczenie. Po wywiadzie rozpoczęły się badania. Stereometr, czas reakcji, ciemnia, test na inteligencję, wykreślanka liczb trzycyfrowych ze zbioru, 100 pytań psychologicznych z odpowiedziami TAK lub NIE. Po krótkim kazaniu zaświadczenie wydane (brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami). Nadszedł czas na badania lekarskie w WOMP. Po otrzymaniu skierowania ze Starostwa zadzwoniłem do WOMP w Kielcach żeby się zarejestrować. Najbliższy wolny termin przypadał za 5 dni na 9 rano. Zgodziłem się. Na badania trzeba się stawić na czczo ze skierowaniem ze Starostwa, dowodem osobistym i zaświadczenie o wykonanych badaniach psychologicznych jeżeli nie są robione w WOMP. Najpierw oczywiście trzeba się udać do kasy i zostawić 300 zł w gotówce. Następnie dostałem kartę obiegową z listą badań do wykonania:
   - badanie krwi (nawet nie wiem na co bo nie znam tematu),
   - okulista (noszę okoulary, mam astygmatyzm, szkła +2,5 i 1,5),
   - badanie słuchu,
   - mierzenie ciśnienia,
   - badania ogólne u lekarza medycyny pracy (wywiad o przebytych chorobach i operacjach, osłuchanie płuc, badanie równowagi z zamkniętymi oczami).
   Wszystkie wyniki były w normie. Zaświadczenie pozytywne otrzymałem na 15 lat.
   Dodam tylko, że mój ogólny stan zdrowia jest dobry, mam lekką niedowagę, nie piję kawy, nie palę, alkohol piję w weekendy i w tygodniu piwko. Dwa tygodnie przed badaniem nie piłem ani kropli.
   Teraz muszę złożyć zaświadczenia do Starostwa i czekać jeszcze 7 m-cy do zakończenia okresu na jaki zatrzymano mi prawo jazdy.
   Życzę powodzenia wszystkim!

   Napisz komentarz

   O autorze

   Dr Kraśnicki Dariusz

   ul. Kmicica 3, Wrocław

    

   Prosimy o wcześniejszą rejestrację: e-mail

   lub tel. 601 775 123

   Pytania? Opinie?