Dr Kraśnicki Dariusz
Wrocław, ul. Kmicica 3 mapa
Prosimy o wcześniejszą rejestrację: 601 775 123
e-mail skype

Niedosłuch ucha kierowcy zawodowego

Niedosłuch ucha kierowcy zawodowego

Witam Panie doktorze Kraśnicki,

proszę wybaczyć ale uważam za niemożliwe słyszenie szeptu z odległości jak to Pan określił minimum 6m.

  • Z jakiego kodeksu wynika, iż kierowca zawodowy nie może używać aparatu słuchowego? Identyczna norma dotyczy kierowców pojazdów uprzywilejowanych /karetki pogotowia, auta policyjne czy wozy strażackie/.

Uważam że to dyskryminacja. Nie sądzę by człowiek za kierownicą z aparatem słuchowym w uchu był zagrożeniem dla ruchu drogowego. natomiast kierowca w okularach "x"dioptrii na pewno

  • Z pewnością ma Pan sporo racji, ale przepisy wykonawcze Kodeksu drogowego wyraźnie określają normy słuchu dla kierowców zawodowych.
  • Są one znacznie zaostrzone w stosunku do kierowców amatorów i praktycznie wymagana jest pełna sprawność narządu słuchu.
  • Niedosłuch ucha, szczególnie u kandydata na kierowcę zawodowego, praktycznie powoduje dyskwalifikację tej osoby.

 

Niedosłuch ucha kierowcy zawodowego

Kolejny ciekawy problem podejścia do osób z niedosłuchem, ale dotyczący kierowców amatorów, którzy są osobami głuchymi, słabosłyszącymi lub niedosłyszącymi. Być może to prawo się już zmieniło, ale w momencie kiedy kręciłem ten filmik, temat wywołał poruszenie w środowisku głuchych!!

Podziel się:

# Odp: Niedosłuch ucha kierowcy zawodowego

Autor, <> / 4 Marzec 13  
avatar

Witam.Panie doktorze proszę o Pana komentarz w sprawie która mnie nurtuję.Przy częstotliwościach rzędu 6-8 khz audiogram ukazuję odczyt poniżej 50-60 db.Czy to ma wpływ na zdolność zawodowego prawa jazdy , jeśli liczą się częstotliwości do 4khz.Zgodnie z ustawą można mieć ubytki przy tych wartościach do 35db albo średnia ma być 35 db czyli np przy 4khz może być 50 db a przy 0,5 , 1 , 3 wszystko w normie a średnia wyjdzie mniej niż 35db albo na granicy.Czy takie wyniki dają podstawę do uzyskania zdolności z ustawy a co na to lekarze , czy przestrzegają tego. Dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam.

Napisz komentarz

O autorze

Dr Kraśnicki Dariusz

ul. Kmicica 3, Wrocław

 

Prosimy o wcześniejszą rejestrację: e-mail

lub tel. 601 775 123

Pytania? Opinie?