Dr Kraśnicki Dariusz
Wrocław, ul. Kmicica 3 mapa
Prosimy o wcześniejszą rejestrację: 601 775 123
e-mail skype

Punkty karne

Punkty karne są zmorą kierowców zawodowych - szczególnie przedstawicieli handlowych lub innych zmuszonych przemieszczać się, w deficycie czasu z miejsca na miejsce, po naszych polskich dróżkach.

Ich ofiarą padają również zwykli kierowcy w przypadku kilkukrotnego naruszenia przepisów ruchu drogowego / szczególnie sprawcy wypadków drogowych/.

Najczęstszą przyczyną jest przekraczanie prędkości, jak również inne wykroczenia drogowe. Policjant na pewno zabierze prawo jazdy, kiedy stwierdzi że w ciągu ostatniego roku przekroczyliśmy 24 punktów karnych / z reguły z tymi świeżo otrzymanymi/.

Zatrzymane prawo jazdy jest w ciągu tygodnia przekazywane staroście wraz z wnioskiem o jego cofnięcie, a kierowca otrzymuje skierowanie na badania psychologiczne od Komendanta policji. Od tej decyzji można się odwołać, ale nie znam nikogo, komu to się udało i odwołano decyzję o skierowaniu na badania.

 • Do wyboru kierowca ma pracownie psychologiczne uprawnione przez wojewodę/marszałka województwa.
 • Szczerze radzę iść przygotowanym na te badania [ wypoczętym z dobranymi okularami] !!

 • Obowiązuje termin 30 dniowy na zgłoszenie się do badań, ale w praktyce tolerowane są znaczne odstępstwa / nawet do roku lub dłużej jeżeli rozsądnie udokumentujemy przyczynę absencji - np choroba, rehabilitacja po wypadku itp/.
 • Niestety w przypadku negatywnego orzeczenia psychologicznego/ niepoddania się badaniu, starosta cofa nam prawo jazdy.
 • Nie ratuje nas zamieszkanie pod innym adresem - jesteśmy zobowiązani powiadomić Starostę, który prowadzi postępowania administracyjne o zmianie adresu, inaczej doręczenie pisma ma skutek prawny !!
  • W przypadku stwierdzenia istnienia przeciwwskazań psychologicznych, możemy poprzez psychologa odwołać się do pracownii odwoławczej.
  • W przypadku pozytywnego orzeczenia za punkty karne jak najszybciej zanosimy je do Starosty / wydziału komunikacji/.

  Z ostatnich doniesień medialnych wynika, że badania psychotechniczne za punkty karne zostaną zamienione na dotkliwe kary finansowe.

  WORD-y prowadzą odpłatne szkolenia pozwalające zmiejszyć ilość puntów karnych /warte do rozważenia/.

  W takim szkoleniu WORD-u mogą wziąć udział osoby posiadające prawo jazdy dłużej niż 12 miesięcy i mające na swym dorobku nie więcej niż 24 punkty karne za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Wykładowcami tych szkoleń są psycholog i policjant.

  • Z mojego doświadczenia i relacji innych kierowców wynika, że dużym ułatwieniem w ruchu drogowym jest posiadanie CB radia. Niewielki wydatek zwraca się niekiedy szybciej niż myślimy !!

   

   

  Podziel się:

  Napisz komentarz

  O autorze

  Dr Kraśnicki Dariusz

  ul. Kmicica 3, Wrocław

   

  Prosimy o wcześniejszą rejestrację: e-mail

  lub tel. 601 775 123

  Pytania? Opinie?